Pogoda – odwieczny, rezerwowy, temat dyskusji mający uchronić nas od niezręcznej ciszy. Jednak w mniejszym czy większym stopniu interesuje on każdego. Nie zmienia to faktu, że w dobie smartfonów i dostępu do sieci w coraz większym stopniu w zapomnienie odchodzą telewizyjne prognozy pogody. Ich miejsce zajmują aplikacje pogodowe, za pośrednictwem których w wielu przypadkach mamy dostęp do przydomowych stacji meteorologicznych. Co jednak powiecie na możliwość noszenia takiej mikro stacji zawsze przy sobie? Weather Point to właśnie takie urządzenie, w dodatku nie jest większe od kluczy do zamka.

Weather Point to brelok do kluczy będący równocześnie miniaturową stacją pogodową, którą możemy sparować z naszym smartfonem. Twórcy tego gadżetu postanowili wyposażyć go w szereg czujników. Dzięki temu możemy na bieżąco monitorować najistotniejsze parametry pogodowe, takie jak temperatura, wilgotność powietrza, indeks promieniowania ultrafioletowego (UV) oraz ciśnienie atmosferyczne.

Oczywiście ten niewielki gadżet do niczego by się specjalnego nie przydał, gdyby nie możliwość sparowania go z aplikacją mobilną stworzoną dla Androida, iOS-a oraz Windows Phone. To dopiero z nimi zyskuje na użyteczności. Weather Point nie został wyposażony w łączność bezprzewodową Bluetooth, co może dziwić. Dane z niego przesyłane będą poprzez podłączenie urządzenia przez złącze mini jack (słuchawkowe), później zostaną zamienione w sygnał audio, który aplikacja ponownie przekształci w dane pogodowe. Tym samym mikroskopijna stacja pogodowa nie będzie drenowała naszego akumulatora w smartfonie.

weather point osobista stacja pogodowa 6

Weather Point to urządzenie dwa w jednym (stacja oraz brelok), dlatego dostępny będzie w wielu kolorach. Jednak jego siłą nie jest nadzwyczajne wzornictwo produktowe, a możliwości wykorzystywania czujników. Dzięki udostępnieniu SDK oraz API przez twórców tego dostępnego na Kickstarterze projektu dane pogodowe będziemy mogli przekazywać do wielu innych aplikacji, o ile ich twórcy będą chcieli z takiej możliwości skorzystać.

weather point osobista stacja pogodowa weather point osobista stacja pogodowa 2

Projekt po głębszej analizie nie powala. Brakuje jednak najbardziej możliwości synchronizacji danych w sposób bezprzewodowy i zdalny. Obawiam się, że po tygodniu, może dwóch, niewiele osób będzie miało samozaparcie, by często synchronizować urządzenie. Dodatkowo, gdyby działo się to w czasie rzeczywistym, takie dane byłyby przydatne dla innych osób, które w oparciu o nie mogłyby odpowiednio się ubrać czy zaplanować podróż. Obecnie otrzymujemy narzędzie, które będzie służyło głównie do budowania archiwum warunków pogodowych. Niedostatki tego projektu rekompensować może jednak niewygórowana cena, która zaczynała się od 12 funtów brytyjskich.