W specjalistycznych naprawach elektroniki nierzadko przydają się profesjonalne narzędzia. Praca z niewielkimi elementami bardzo często wymaga wspierania się przyrządami do wizualnej inspekcji. Podstawowym narzędziem tego typu jest mikroskop. Taki właśnie sprzęt trafił do naszego centrum serwisowego do testów. Oto model Tagarno Magnus HD ZIP.

Mikroskop Tagarno Magnus HD ZIP prezentuje się następująco. Jest to standardowa konstrukcja z włącznikiem oraz wyjściem wideo na ramieniu oraz zewnętrznym pilotem do sterowania urządzeniem. W górnej części zamontowano także dodatkowe oświetlenie LED.

Tagarno Magnus HD ZIP

Specyfikacja techniczna:

  • Rozdzielczość: 720p, 1280×720, 60 Hz
  • Powiększenie: od 2,3x do 46x (w przypadku monitora 22”)
  • Ostrość: autofocus/tryb manualny
  • Jasność: regulacja poprzez pilot
  • Wyjście wideo: HDMI
  • Zasilanie: 230 V, 15 W
  • Dodatkowy pilot do sterowania urządzeniem

Wrażenia z użytkowania

W pracy w centrum serwisowym (w przeciwieństwie do laboratorium, gdzie wykonywane są bardziej skomplikowane naprawy) przyzwyczaiłem się do napraw bez użycia mikroskopu i, jako że posiadam dobry wzrok, to zasadniczo nie potrzebuję mikroskopu. Do prac naprawczych użyłem go kilkanaście razy po to, żeby sprawdzić, czy wygodnie się na nim działa. Wynik jest bardzo pozytywny. Jak wspomniałem wyżej, model Tagarno Magnus HD ZIP przede wszystkim dedykowany jest laboratoriom, gdzie wykonywane są poważne naprawy płytek drukowanych lub regeneracja ścieżek. W takich sytuacjach mikroskop jest nieocenionym narzędziem pracy.

Tagarno Magnus HD ZIP

Na plus z pewnością mogę zaliczyć pilot umieszczony na przewodzie – można go ustawić w dogodnym miejscu i jest bardzo łatwy w obsłudze. Trochę dziwnym, moim zdaniem, rozwiązaniem jest podłączanie do monitora tylko przez HDMI – brak tutaj USB by chociażby wykonać zdjęcie uszkodzeń. Z drugiej strony jednak USB (pomijając 3.0) zapewne nie dawałoby rady przesyłać obrazu w wysokiej rozdzielczości w czasie rzeczywistym. Brak USB może nie jest więc jakimś znaczącym mankamentem, ale wykonanie zdjęcia do dokumentacji naprawy jest czasem konieczne. W ofercie producenta znajdują się jednak produkty, które posiadają większą funkcjonalność – m.in. złącza USB (także 3.0), rozdzielczość Full HD oraz możliwość wykonywania zdjęć nawet bez podłączenia do monitora. Tutaj mamy więc do czynienia jedynie ze sprzętem do inspekcji wizualnej.

Tagarno Magnus HD ZIP

 

Jaki jest więc werdykt ostateczny? Mikroskop Tagarno Magnus HD ZIP przypadł mi do gustu i całkiem dobrze spełniał swoją funkcję w kwestii inspekcji wizualnej, choć z pewnością lepiej sprawdziłby się w naszym laboratorium. Jest to sprzęt wysokiej klasy i wyższy model z podglądem w czasie rzeczywistym z możliwością robienia zdjęć zdałby u nas egzamin na piątkę z plusem.