Zdrowy tryb życia jest jednym z wiodących globalnych trendów. Każdy chce być zdrowy, szczupły i wysportowany. Dla wielu osób nieodłącznym elementem całej tej układanki jest stosowanie diety. Jednak dla wielu osób trzymanie się jej nie jest sprawą prostą. Nie mam tutaj na myśli jedynie silnej woli. Zdobycie wiedzy odnośnie tego, co i ile jemy jest dość skomplikowaną czynnością. Teraz za sprawą SmartPlate – inteligentnego talerza – ma to być znacznie łatwiejsze.

SmartPlate to projekt, który możecie znaleźć w serwisie Kickstarter. Jest to chyba pierwszy inteligentny talerz, który powie nam dokładnie co i ile jemy. Już podczas CES-u w 2013 roku pojawił się wysyp łyżek i widelców, które posiadały miano „inteligentnych”. Teraz przyszedł czas na kolejny element zastawy stołowej.

Ten talerz na miarę XXI wieku został wykonany z tworzywa sztucznego, któremu nie straszne okażą się kuchenki mikrofalowe. Niecodzienne wzornictwo zwraca uwagę, ale najważniejsze jest niewidoczne. W środku SmartPlate skrywa w sobie sensory, które będą ważyć posiłki znajdujące się w trzech przegródkach. Poza tym w talerzu znajdziemy również trzy miniaturowe kamery, takie same, jakie używamy w naszych telefonach.

smartplate inteligentny talerz 2 smartplate inteligentny talerz 3

Po co umieszczać w talerzu kamery wideo? Mają one być wykorzystywane do rozpoznawania jedzenia, jakie w nim umieścimy. SmartPlate należy sparować z naszym smartfonem z Androidem lub iOS-em oraz zainstalowaną dedykowaną aplikacją. To właśnie za jej pośrednictwem nastąpi analiza tego, co jemy oraz jakich wartości odżywczych dostarcza nam dany posiłek. Co jednak się stanie, gdy wbudowane w talerz kamery nie rozpoznają produktu? Wystarczy przy pomocy smartfona zrobić zdjęcie np. jabłka z innej perspektywy i w ten sposób pomóc SmartPlate.

smartplate inteligentny talerz smartplate inteligentny talerz 6

Oczywiście możemy zaplanować nasze dzienne zapotrzebowanie wartości odżywczych. Następnie za pomocą aplikacji i talerza monitorować, czy trzymamy się zaleceń naszego dietetyka. Potem już tylko od nas będzie zależało, jak wykorzystamy pozyskaną wiedzę. Wiele specjalistów twierdzi, że pierwszym krokiem do sukcesu w walce z jakimś problemem, jest sama świadomość jego występowania. Bez wątpienia SmartPlate dostarcza nam takiej wiedzy i tym samym uświadamia, co tak naprawdę jemy oraz w jakich ilościach.

smartplate inteligentny talerz 4

Jak widać, otrzymaliśmy kolejny element do układanki pozwalającej dbać odpowiednio o nasze zdrowie. Być może właśnie dzięki SmartPlate popularność uzyskają aplikacje, przy pomocy których monitorujemy naszą aktywność. Przecież wszystkie fittrackery też nie zdobyły rozgłosu w chwili ich pojawienia się na rynku. Niestety przeszkodą może być również cena inteligentnego talerza. Sto dolarów to niemało. W oczach większości osób dyskwalifikuje ona ten wynalazek.