Wielu z Was stoi (lub wkrótce będzie stało) przed wyborem platformy do gier. Gracze już od lat dzielą się na tych co wolą komputer, i na tych co raczej stawiają na konsolę. Oczywiście, najlepiej byłoby mieć możliwość zakupu zarówno konsoli (albo nawet i kilku konsol) i komputera, ale niestety większości osób na to nie stać. Szczególnie, że nowe gry PC mają często duże wymagania i koszt zakupu takiego komputera wynosi kilka tysięcy złotych. Ważnym aspektem jest też z pewnością wolny czas – zwykle nie mamy go tyle, aby grać na kilku platformach – gier wychodzi co roku tak dużo, że większość z nas nie jest w stanie ich ukończyć chociażby po jednym razie. Dlatego też w dzisiejszym wpisie skupimy się na wyborze jednej z tych platform, przyjrzymy się wadom i zaletom każdej z platform oraz porównamy przybliżone koszty zakupu.

PS4 – zalety

Najważniejszą zaletą wyboru konsoli PS4 jest to, że sprzęt kupujemy tylko raz na całą generację konsoli (oczywiście zakładając, że sprzęt nie ulegnie awarii, na którą żaden serwis nie będzie potrafił zaradzić, gdy już upłynie gwarancja), po czym pozostaje tylko zakup gier. Oczywiście gry konsolowe są droższe od edycji na komputery, ale należy zauważyć, że większość obecnie sprzedawanych gier PC jest przypisywana do Steam, Origin lub innej usługi wydawcy gry, przez co nie możemy jej po ukończeniu odsprzedać. Z grami pudełkowym na konsole jest zupełnie inaczej – nie wiążą się one w żaden sposób z jakimkolwiek kontem czy profilem gracza, co pozwala nam sprzedać lub wymienić grę na inną kiedykolwiek i ile razy chcemy. Dzięki temu kupując tak naprawdę jedną grę za ok. 200 PLN (osiągalny koszt zakupu gry premierowej na PS4 w sklepach online) możemy przejść kilka gier wymieniając się z innymi graczami na inne tytuły.

Kolejną zaletą jest komfort grania – po zakupie wkładamy płytę do konsoli i po krótkiej chwili możemy zacząć zabawę. Nie interesują nas żadne sterowniki, nie ma uprzykrzających życie legalnym użytkownikom zabezpieczeń DRM, aktywacji. Aktualizacje pobierane są automatycznie przez system po włożeniu nośnika co jednak nie przeszkadza w rozpoczęciu gry od razu.

Trzecią, bardzo ważną przewagą konsol nad PC-tem jest oferta gier ekskluzywnych, czyli takich, w które nie zagrasz na żadnej innej platformie. Na PC nie uświadczymy tak rozbudowanych pozycji ekskluzywnych,  jak to jest na konsolach. Gry te powstają zwykle w studiach należących do producenta konsoli (w opisywanym przypadku: Sony) i charakteryzują się dopracowaniem pod wieloma względami o wiele większym niż tytuły dostępne na wiele platform. Wynika to z pewnością z tego, że firmy chcą pokazać „na co stać” ich sprzęt i twórców. Na konsolę PS4 w momencie tworzenia tego wpisu dostępne było kilka gier ekskluzywnych między innymi: Killzone: Shadow Fall, Infamous: Second Son czy The Last Of Us: Remastered Edition. Wkrótce lista gier uzupełniona zostanie o kolejne tytuły na wyłączność. Z doświadczeń, jakie mam z poprzedniej generacji konsol, mogę stwierdzić, że gry na wyłączność cechują się zwykle lepszą fabułą, grafiką i gameplay-em od gier multiplatformowych. Tytuły ekskluzywne poznać można po napisie w górnej części pudełka: „Tylko na PlayStation”.

Domowe centrum rozrywki – konsole to nie tylko maszynki do gier – system zawiera choćby odtwarzacz filmów (wsparcie dla filmów 3D powinno być dodane wkrótce na PS4) czy przeglądarkę WWW, która pozwala na wygodne przeglądanie zasobów internetu. Jeśli ktoś chce, może też aktywnie korzystać z sieci na konsoli – mamy dostępny chat między użytkownikami PSN, możemy publikować nasze zrzuty z gier na Facebooku czy filmy na Twitchu.

 

Okładka gry InFamous: Second Son - gry na wyłączność na PS4

Okładka gry InFamous: Second Son – gry na wyłączność na PS4

Optymalizacja – klucz do sukcesu konsol

Konsole zwykle na rynku są około 5 lat (jako aktualna generacja bo sprzedaż jako taka trwa zwykle kolejne lata) – w rozwoju komputerów to długi czas, w którym w komputerach zwykle zachodzą duże zmiany, wydajność znacznie wzrasta. Poprzednia generacja na rynku była od 2007 roku, a ówczesne komputery bazowały zwykle na pierwszych procesorach Intel Core. W momecie debiutu PS4 w komputerach graczy mamy już zwykle procesory Intela z serii i5, a pomimo to na konsolach poprzedniej generacji mogliśmy zagrać w takie same gry jak na nowych komputerach z jedyną różnicą w postaci gorszej grafiki. Pozwalała na to przede wszystkim optymalizacja gier pod sprzęt (i samego sprzętu pod gry) co w komputerze nigdy nie było i nie będzie możliwe. Komputer z 2007 roku (a należy brać pod uwagę to, że konsole nie powstają w miesiąc, tylko zwykle w kilka lat) nie pozwoli odpalić wielu nowych tytułów nawet, jeśli chcielibyśmy zmniejszyć jakość grafiki na minimum. Przykładowe minimalne wymagania nadchodzącego na PC, PS3, Xbox 360 i PS4 oraz Xbox One Call Of Duty: Advanced Warfare w wersji na PC: 64-bitowy system Windows 7 procesor Intel Core 2 Duo E8200 2,66 GHz, RAM: 6 GB, HDD: wolne 40 GB, NVIDIA GeForce GTX GTS 450. Konsola pozwoli cieszyć się nowymi tytułami przez znacznie dłuższy czas niż PC.

PS4 – wady

Płatne granie przez sieć, to bez wątpienia duża wada konsoli PS4 (jeszcze na PS Vita i PS3 w odróżnieniu od konsol Microsoftu – Xbox’a 360 i Xbox One granie przez sieć było (i jest) darmowe), jednakże należy wziąć pod uwagę, że płacimy nie tylko za możliwość grania online, ale w ramach opłacanego PS+ otrzymujemy co miesiąc po 2 gry na konsole Sony (dwie gry na PS3,PS Vitę i PS4), w które możemy grać tak długo, jak posiadamy opłacony abonament. Większość osób posiadających konsolę poprzedniej generacji jest przyzwyczajona do opłacania abonamentu PS+, gdyż od dawna otrzymywali co miesiąc nowe gry, często były to gry najlepiej oceniane przez recenzentów i społeczność. Oficjalnie abonament PS+, w skład którego wchodzi dostęp do trybu online kosztuje 195 złotych na rok, jednak nie jest problemem zakupić go za około 160 złotych korzystając choćby z serwisu Allegro. Osoby, które nigdy wcześnie nie miały na swoim koncie PSN/SEN wykupionego PS+ mogą wypróbować 14 dniowy trial tej usługi. Do jej aktywacji potrzebna jest karta płatnicza, którą można płacić online. Więcej informacji o kartach płatniczych w tym wpisie.

Jak już wspominaliśmy wyżej, wadą jest też cena gier, aczkolwiek możliwość odsprzedaży lub wymiany gry na inną niweluje ten problem naszym zdaniem.

Komputery – zalety

Uniwersalność – komputer służy z powodzeniem nie tylko do gier, ale też do prac biurowych, nauki, umożliwia wygodne tworzenie treści, obróbkę mediów itd. Konsole z zasady nakierowane są na gry. Oczywiście posiadają funkcje multimedialne jak odtwarzacz czy przeglądarka WWW – które są świetne w PS4, to jednak do tworzenia treści zdecydowanie lepszy na ten moment jest komputer.

Dopasowanie wydatku do możliwości finansowych jakie mamy w danym czasie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby np. kupić komputer za słabszym procesorem, mniejszą ilością RAM, słabszą grafiką, tradycyjnym dyskiem zamiast SSD po czym, gdy ponownie „uzbieramy” fundusze, dokonać modernizacji na nowsze podzespoły. W przypadku konsol nie mamy takiej opcji, aby kupić tańszy sprzęt z zamiarem upgrade’u. Należy mieć jednak na uwadze, że kupując w ten sposób sprzęt zwykle tracimy na tym finansowo – nie da się bowiem odzyskać kosztów poniesionych na „pierwsze” podzespoły.

Łatwość naprawy – naprawić komputer jest zwykle prościej niż konsolę – łatwiej kupić potrzebne części jak i znaleźć serwis, który podejmie się naprawy. Często też możemy włożyć zastępczą część w miejsce uszkodzonej i korzystać dalej ze sprzętu oczekując na naprawiony podzespół.

Komputer – wady

DRM, problemy ze sterownikami – gracze na komputerach nieraz narzekają na problem ze sterownikiem jakiegoś podzespołu albo na zbyt ostre zabezpieczenie antypirackie, które to „piraci” obchodzą czasem nawet przed premierą gry, a legalny gracz ma problem z uruchomieniem gry, za którą przecież zapłacił.

Odsprzedaż praktycznie niemożliwa – gry na PC przypisywane są do konta Steam, Origin lub innej usługi wydawcy gry, co sprawia, że nie da się ich odsprzedać czy też wymienić się ze znajomym na inną pozycję. Niższe ceny (trudno tu mówić o niskich cenach, gdy za wersję konsolową płacimy 180-220 złotych a wersja PC kosztuje 139 złotych) gier w tym przypadku nie są naszym zdaniem zaletą a jedynie zmniejszają straty.

Wymiary – komputer do gier ma zwykle dużą obudowę (aby zapewnić dobry przepływ powietrza do mocno nagrzewających się podzespołów), przez co niezbyt dobrze prezentuje się w salonie, podczas gdy konsole mają kompaktowe wymiary, są ciekawie zaprojektowane, przez co prezentują się wyśmienicie w salonie obok telewizora.

Koszt zakupu konsoli i komputer

Na ten moment konsolę można zakupić za nieco ponad 1500 złotych już z jedną grą w zestawie. Realnie konsola kosztuje więc mniej niż 1400 złotych – w przypadku PS4 otrzymujemy bowiem grę na płycie BD, co pozwala ją odsprzedać. Komputer, który ma uruchamiać gry przez kolejne 2-3 lata w rozsądnej jakości to wydatek około 2000 złotych zależnie od tego, jakie parametry wybierzemy. Pamiętajmy, że nie można porównywać parametrów konsoli z PC – te pierwsze mają silną optymalizację, a ich system jest nastawiony na obsługę gier, podczas gdy PC musi w tle wykonywać wiele różnych czynności.

Do powyższych cen dodać należy jeszcze ewentualny zakup monitora lub telewizora Full HD, jeśli takowego nie posiadamy.

FPS – na czym lepiej? 

Gracze od lat dzielą się na dwa obozy jeśli chodzi o FPSy – jedni uważają, że tylko mysz i klawiatura ma rację bytu, inni znowu, że tylko pad. Z pewnością gacze grający z użyciem myszy są szybsi od tych z padem. Z kolei osoby grające na padach wskazują na komfort grania o jakim z myszą i klawiaturą można tylko pomarzyć – nie potrzeba bowiem żadnego blatu czy stolika aby grać padem. Naszym zdaniem jest to zdecydowanie kwestia osobista i każdy powinien sam się przekonać, jaki kontroler preferuje i taki sprzęt wybrać. Warto wiedzieć, że niektóre gry na konsolach pozwalają na sterowanie za pomocą klawiatury – szczegóły techniczne tutaj. Większość gier jednak wymaga korzystania z pada co ma sprawiać, że każdy gracz ma przynajmniej technicznie te same możliwości. Polecamy próbować przestawić się na pada – owszem wymaga to trochę czasu, ale dzięki temu możemy z powodzeniem zagrać w gry, które nie wspierają klawiatury.

Podsumowanie – co wybrać?

Decyzję o tym co wybrać powinien każdy z Was podjąć samodzielnie po przeanalizowaniu za i przeciw komputerom i konsolom. Należy wziąć pod uwagę czego oczekujemy od sprzętu i ile pieniędzy możemy przeznaczyć na granie? Naszym zdaniem rozsądnym zakupem jest konsola do gier i słabszy komputer (stacjonarny lub laptop) do pozostałych czynności. Połączenie takie pozwala cieszyć się komfortem podczas grania jak i pracy biurowej – słabsze podzespoły z jednej strony pobierają mniej prądu, z drugiej nagrzewają się mniej, przez co komfort pracy jest wyższy. Wybierając komputer przeznaczony typowo do prac biurowych możemy wybrać takie podzespoły, które mogą być chłodzone pasywnie – bez udziału wentylatorów, co zapewni jeszcze wyższy komfort korzystania z komputera.