Posiadanie komputera w dzisiejszych czasach wydaje się być rzeczą naturalną. Jednak mimo wszystko nie każdy może sobie pozwolić na zakup np. laptopa. Te w ostatnim czasie znacznie potaniały i do podstawowych zadań można nabyć sprzęt w cenie około 1000 złotych. Są jednak osoby, które nie mogą lub nie chcą kolejnego sprzętu w swoim domu. To właśnie z myślą o nich stworzono miniaturowych rozmiarów komputery, przypominające swoim wyglądem pendrive’y. Poznajcie Chromebit i Intel Compute Stick.

Chromebit – Chrome OS zawsze pod ręką

Chromebit to komputer stworzony przez Asusa z myślą o użytkownikach systemu operacyjnego Google – Chrome OS. Możemy go podłączyć do każdego monitora lub telewizora przy pomocy wejścia HDMI. Dodatkowo komputer został wyposażony w złącze USB 2.0, łączność Bluetooth oraz moduł Wi-Fi. Sercem tego niepozornego gadżetu został czterordzeniowy procesor (ARM – Cortex A17). Za renderowanie grafiki odpowiada natomiast układ ARM Mali-760. Użytkownik Chromebit otrzyma również 2 GB pamięci RAM oraz 16 GB pamięci wewnętrznej. Niestety Asus tworząc to urządzenie we współpracy z Google zdecydował się zrezygnować ze slotu kart micco-SD. Google i tym razem wierzy w zbawczą moc danych przechowywanych w chmurze. Kluczowym kryterium dla tego projektu jest cena urządzenia. Dokładna wartość nie została podana, ale wiadomo, że ma być niższa niż 100 dolarów.

Asus_Chromebit maxresdefault

Intel Compute Stick – niepozorny komputer z Windows 8.1

Bezpośrednim konkurentem dla Chromebita jest stworzony przez Intela kieszonkowy komputer Compute Stick. Został on wyposażony w procesor Intel Atom Z3735F (64-bitowy, Bay Trail) oraz 2 GB pamięci RAM. W odróżnieniu od Chromebita oferuje on 32 GB pamięci wewnętrznej, którą możemy powiększyć przy pomocy kart pamięci micro-SD. Oczywiście otrzymujemy jeszcze port micro-USB, USB oraz HDMI. Do portu USB podłączymy m.in. zewnętrzną klawiaturę lub myszkę. Należy jeszcze nadmienić, że całość dopełniła łączność Wi-Fi oraz Bluetooth. Intel Compute Stick może być zasilany zarówno z portu HDMI, jak i z wykorzystaniem portu micro-USB. Całość działa pod kontrolą Windows 8.1.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ten kieszonkowy komputer będzie dostępny w dwóch wersjach. Pierwsza opisana powyżej kosztuje 149 dolarów. Druga wersja jest przeznaczona dla mniej zamożnych użytkowników i za cenę 89 dolarów otrzymamy komputer z procesorem Core M, tylko 1 GB pamięci RAM oraz 8 GB pamięci wewnętrznej. Tę wersję zasilimy też tylko poprzez port HDMI. Kolejną znaczną różnicę stanowi fakt, że Windows 8.1 został zastąpiony przez Ubuntu (14.04).

intel compute stick

Te miniaturowe komputery to ciekawa propozycja dla szkół, instytucji kultury, osób często podróżujących oraz dla każdego, kto chce stworzyć domowe centrum rozrywki. Tego typu komputery wydają się doskonałym pomysłem dla szkolnych pracowni komputerowych, w których wymiana komputerów miała miejsce już dawno temu. Co prawda nie otrzymujemy demonów wydajności, ale użytkownik ma możliwość, przy wykorzystaniu już istniejących ekranów czy telewizorów, mieć styczność z nowymi systemami operacyjnymi, które obecnie dobrze znać nie tylko z nazwy.

intel_compute_stick

Wydaje mi się, że jedno i drugie urządzenie doskonale sprawdzi się również w przypadku osób chcących zabrać ze sobą w podróż urządzenie mieszące się w kieszeni, a dające kontakt ze światem po podłączeniu do hotelowego telewizora. Wreszcie tego typu urządzenia mogą być dobrą alternatywą dla Rasperry Pi jako podstawa do stworzenia multimedialnego centrum do oglądania filmów i słuchania muzyki z wykorzystaniem domowego telewizora. Chromebit i Intel Compute Stick to nowa odsłona komputerów All-In-One, które teraz zmieścimy w kieszeni. I to nie jeden, a nawet kilka sztuk takich komputerów!