Wielogodzinna praca z programami graficznymi lub grami powoduje znaczące nagrzewanie się laptopa. Niestety podwyższona temperatura mocno obniża żywotność układów na płycie głównej, co może prowadzić do awarii i często drogiej naprawy. Czyszczenie układu chłodzenia powinno być pierwszą czynnością w celu poprawienia warunków pracy. Jeżeli to nie przyniesie wymiernych efektów, można zainwestować w dodatkowe urządzenia usprawniające wentylację laptopa. Takich jest jednak na rynku dość sporo i nierzadko mocno różnią się od siebie.Jak wybrać zatem odpowiednią podkładkę chłodzącą do laptopa?

Poprawna temperatura pracy laptopa w stanie bezczynności powinna wynosić od 30 do 40 stopni Celsjusza. Podczas grania lub pracy z wymagającymi aplikacjami temperatury mogą sięgać nawet 100 stopni. Przyjmuje się, że optymalna dla mocno obciążonego laptopa wynosi 80 stopni. Istnieje wiele programów, którymi można w łatwy sposób sprawdzić temperatury poszczególnych podzespołów. Często tego typu oprogramowanie dostarczane jest przez samego producenta. Można także skorzystać z darmowych programów takich jak Core Temp, GPU-Z lub HWMonitor.

Podstawka chłodząca do laptopa

Schemat poprawnego przepływu powietrza

Jeżeli temperatury podawane przez programy są zbyt wysokie, czujemy, że laptop bardzo mocno się nagrzewa podczas pracy lub po prostu potrzebujemy podkładki, by praca z nim była wygodniejsza, możemy zainteresować się podkładkami chłodzącymi. Na rynku jest bardzo duży wybór tego typu produktów, dlatego podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę wybierając podkładkę chłodzącą do laptopa. W sklepach możemy znaleźć jednostki dla laptopów małych i dużych, a ceny zaczynają się od kilkunastu złotych do nawet kilkuset!

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie podkładki chłodzącej?

Podkładka chłodząca odpowiada przede wszystkim za odprowadzanie ciepła, tak więc musi być wykonana z materiału dobrze je przewodzącego. Najlepiej nadają się do tego te wykonane z metalu, czyli najczęściej aluminium. Podkładka wykonana z plastiku, szkła akrylowego lub drewna zamiast przewodzić ciepło może je akumulować dodatkowo utrudniając proces chłodzenia.

Duża część produktów dostępnych na rynku wykonana jest z niskiej jakości plastiku i nie spełnia swojej roli. Warto przed zakupem zwrócić uwagę na konstrukcję podkładki chłodzącej – musi być ona stabilna. Nie bez znaczenia jest też jej sztywność – w końcu będzie dość często eksploatowana.

Podkładka chłodząca pod laptopa

Przykładowa, aluminiowa podkładka chłodząca pod laptopa

Nie bez znaczenia pozostają wentylator lub wentylatory oraz ich kultura pracy. To one w bezpośredni sposób wpływają na wydajność podkładki chłodzącej, ale także na wygodę działania na laptopie. Wentylatory generują hałas oraz wibracje, stąd konieczny jest ich odpowiedni dobór a także sposób montażu. Warto zatem najpierw sprawdzić parametry pracy podkładki chłodzącej.

Niektórzy producenci podkładek chłodzących oferują dużo dodatkowych akcesoriów takich jak głośniki, huby USB miejsce na przechowanie dodatkowych kabli i tym podobne. Tutaj należy się zastanowić, co naprawdę jest nam potrzebne.

Odpowiednio dobrana podkładka chłodząca może znacznie zmniejszyć temperaturę pracy laptopa, co przedłuży jego żywotność, a także zmienia kąt nachylenia na taki, który jest bardziej odpowiedni dla wygody dłoni użytkownika. Wbudowane dodatki takie jak hub USB czy głośniki pozwolą na bardziej komfortowe użytkowanie sprzętu.