Praca z niewielkimi elementami elektronicznymi wymaga nie tylko precyzyjnej ręki, ale także odpowiedniego sprzętu. Do naszego centrum serwisowego trafił zestaw sprzętu firmy JBC, który testowaliśmy przez okres dwóch tygodni. Dziś chcielibyśmy zaprezentować podgrzewacz JBC PHSK-2B z osobną konsolą do sterowania urządzeniem.

Zestaw JBC PHSK-2B składa się z dwóch elementów, tj. samego podgrzewacza (PH-2B) oraz nadstawki (PH321) ułatwiającej pracę z płytami PCB. Urządzenie od standardowego wyposażenia różni się nie tylko budową, ale także metodą podgrzewania. Stacje Reeco, używane przez nas na co dzień, charaktertyzują się konwekcyjną metodą ogrzewania. Model JBC PHSK-2B korzysta z podczerwieni i posiada osobną konsolę sterującą pracą urządzenia.

Podgrzewacz JBC PHSK-2B wygląda dość standardowo, jeżeli chodzi o tego typu konstrukcje. Można zauważyć, że nakładka posiada podziałki oraz wypustki ułatwiające umieszczenie PCB nad częścią grzejącą. Widać także, że podgrzewacz jest niezbyt wysoki ze względu na zastosowane technologie.

JBC PHSK-2B

Specyfikacja techniczna JBC PHSK-2B:

 • Waga: 4,9 kg
 • Wymiary podgrzewacza: 173x282x41 mm
 • Zasilanie: 230 V
 • Maksymalna moc: 500 VA
 • Powierzchnia grzania: 65×135 (1 strefa), 130×135 mm (2 strefy)
 • Zakres temperatur: 50-250ºC
 • Miernik temperatury: termopara typu K
 • Ilość profili JBC: 3 (dwu, trzy lub czterostopniowe)
 • Ilość profili użytkownika: 20 (6 stopni dla każdego)
 • Maksymalny czas pracy: 600 minut lub nieograniczony
 • Bezpiecznik: bezpiecznik 4 A, zwłoczny

JBC PHSK-2B

Wrażenia z użytkowania

Główną różnicą pomiędzy obydwoma podgrzewaczami jest czas nagrzewania. Ten konwekcyjny wymagał uruchomienia kilka minut przed lutowaniem, by mógł się nagrzać do zadanej temperatury. W przypadku JBC PHSK-2B korzystającym z podczerwieni takiego problemu nie było. Podgrzewacz momentalnie się nagrzewał, co znacznie usprawniało pracę na stanowisku, gdzie dość często wymienia się np. gniazda zasilania na płytach głównych laptopów.

JBC PHSK-2B

Podgrzewacz JBC PHSK-2B posiada bardzo szerokie możliwości konfiguracji, w tym tworzenie profili ogrzewania albo wyłączenie jednej strefy, by działała tylko połowa części grzejącej. Wygoda sterowania również stoi na wysokim poziomie. Obsługa samego pilota i urządzenia jest prosta i intuicyjna. Najważniejsze jest to, że zewnętrzny kontroler oraz zastosowana technologia podczerwona powodują, że podgrzewacz jest bardzo kompaktowy, dzięki czemu mamy więcej przestrzeni roboczej, a praca jest wygodniejsza. Zabrakło tylko możliwości sterowania drugim ramieniem nadstawki.

JBC PHSK-2B

Jaki jest końcowy werdykt dotyczący podgrzewacza JBC PHSK-2B? Na plus z pewnością można zaliczyć prędkość nagrzewania płyt, gotowość do pracy każdym momencie, szerokie możliwości konfiguracji, a także prostotę obsługi, osobny pilot oraz kompaktowe rozmiary. Neutralnym elementem zestawu jest podstawka, która dobrze się sprawdza, lecz jej konstrukcję można byłoby w naszym odczuciu poprawić.