Czy pamiętacie, kiedy ostatnio napisaliście coś odręcznie? Wiele osób ma z tym coraz większe problemy. Klawiatury naszych komputerów, telefonów oraz te wirtualne obecne w smartfonach i tabletach stopniowo prowadzą do zanikania umiejętności odręcznego pisania. Być może Phree, elektroniczne pióro, którym możemy pisać na dowolnej powierzchni sprawi, że na nowo zaczniemy pisać odręcznie.

Phree to kolejny ciekawy projekt, który pojawił się w serwisie finansowania społecznościowego Kickstarter. Już teraz, na 13 dni przed końcem zbiórki, zebrał ponad 800 tysięcy dolarów, co stanowi  8-krotność pierwotnego planu. W co zatem prawie 4 tysiące internautów zainwestowało własne pieniądze? Odpowiedź brzmi: pióro lub inteligentny długopis.

Jak się okazało, wizja pióra przyszłości, którym można pisać na dowolnej powierzchni, jest bardzo kusząca. Phree w bardzo prosty sposób, z wykorzystaniem łączności Bluetooth, możemy sparować z dowolnym urządzeniem: smartfonem, tabletem, komputerem lub telewizorem. Ale to głównie z myślą o smartfonach powstało to urządzenie.

Dzięki niemu dokonamy odręcznych notatek na dowolnej powierzchni, może to być równie dobrze nasza skóra, beton, płótno itd. Specjalny sensor ma być uniwersalny i radzić sobie doskonale w każdych warunkach. Teksty, jakie piszemy przy użyciu tego pióra, są automatycznie przenoszone do wskazanej przez nas aplikacji. Może to być zarówno m.in. pakiet biurowy Office, Evernote czy wirtualna klawiatura z funkcją rozpoznawania pisma odręcznego. Możliwości są niemal nieograniczone, możemy np. możemy naszkicować nasz pomysł, dodać notatki lub komentarz do dokumentu, jaki czytamy.

phree elektroniczne pióro przyszłości

W odróżnieniu od innych, podobnych projektów, jakie pojawiały się w przeszłości w przypadku Phree, efekt naszego pisania i szkicowania widzimy w czasie rzeczywistym na ekranie urządzenia. Urządzenie nie przechowuje zapisanych treści w swojej wewnętrznej pamięci. Phree to nie tylko prosty elektroniczny długopis. Może on również służyć jako myszka komputerowa, jak twierdzą jego twórcy, a w zasadzie bardziej działać jak rysik tabletu graficznego.

phree elektroniczne pióro przyszłości 2

Zespół tworzący Phree poszedł jednak o krok dalej i postanowił wykorzystać urządzenie również jako zestaw głośnomówiący. W tym celu zamontował w jego środku mikrofon oraz niewielki głośnik, który ma służyć do prowadzenia rozmów telefonicznych. Znalazło się również miejsce dla niewielkiego, wykonanego w technologii OLED dotykowego ekranu. Służy on do wyboru poszczególnych funkcji, jak np. przełączenia pomiędzy długopisem, a zakreślaczem oraz jego kolorem.

phree elektroniczne pióro przyszłości 3

Jest to niewątpliwie bardzo ciekawe urządzenie, wpisujące się doskonale w popularność phabletów, takich jak Samsung Note, które są wyposażone w rysiki. Phree idzie o krok dalej i pozwala nam pisać i rysować na dowolnej powierzchni, a nie tylko na ekranie urządzenia. Niestety zakup tradycyjnego rysika nadal będzie znacznie tańszą możliwością. Cena Phree zaczynała się od 130 dolarów. Może to niestety skutecznie zniechęcić wszystkich chętnych, tym bardziej, że obecnie za Phree trzeba już zapłacić 170 dolarów. Multifunkcyjny długopis okazał się drogim gadżetem.