Większość z nas lubi grać w gry wideo. Ten rodzaj rozrywki dawno już trafił pod strzechy. Kiedyś grali nieliczni, często Ci, którym rodzice kupili komputer do nauki na gwiazdkę. Dzisiaj robią to wszyscy i rozróżnia ich tylko sprzęt, z którego korzystają. Może to być smartfon, laptop czy konsola do gier. Można grać na wszystkim. Czy opłaca się więc inwestować w laptopy do gier?

Jakim graczem jesteś?

To pierwsze pytanie, na które powinieneś sobie odpowiedzieć. Grasz dużo czy mało? Interesują Cię wymagające, wysokobudżetowe produkcje, czy zadowalasz się grami niezależnymi albo przeglądarkowymi?

Choć wszyscy gramy, robimy to w różny sposób. Do gier uruchamianych w przeglądarce i tych, przygotowanych przez mniejsze studia, wystarczy najbardziej podstawowy laptop na rynku. Najnowsze, najbardziej wymagające produkcje udźwigną tylko laptopy do gier wyposażone w mocne procesory i wydajne karty graficzne.

Zwykłe laptopy do gier

Zwykły laptop do gier to laptop seryjny, którego podzespoły wystarczają do uruchomienia najnowszych produkcji. Jego cena uzależniona jest między innymi od rodzaju karty graficznej, procesora oraz ilości pamięci RAM. Laptop, który zdoła udźwignąć najnowsze gry w rozdzielczości Full HD, kosztuje więcej niż ten, który poradzi sobie z zadaniami biurowymi i multimedialnymi. Nadal jest jednak tańszy niż specjalnie przygotowane, profesjonalne laptopy do gier.

Profesjonalne laptopy do gier

Ich ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych. Są to markowe produkty przygotowane dla graczy i aspirują do bycia najszybszymi w swojej klasie. Tutaj płaci się nie tylko za podzespoły, ale także za wygląd i dodatki (np. za głośniki JBL, specjalną klawiaturę czy większą ilość złączy).

Czy warto kupić laptopa do gier?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba porównać własne wymagania i budżet z tym, co oferuje rynek. Zwróć więc uwagę na:

  • gry – określ w jakie gry grasz i sprawdź, jaki sprzęt będzie do tego odpowiedni. Przy prostych grach, na krótkie sesje wystarczy smartfon albo tablet. Konsole oferują trochę inne gry niż komputery PC. W przypadku komputerów stacjonarnych często sprawdza się reguła – im nowsza gra wysokobudżetowa, tym nowszych podzespołów potrzebujesz.
  • mobilność – jeśli dużo podróżujesz lub często się przeprowadzasz, laptop do gier może być jedynym wyjściem. Trudno wozić ze sobą telewizor i konsolę czy komputer wraz z monitorem,
  • cena – to ograniczenie może Cię szybko sprowadzić na ziemię. Przy wymagających grach to budżet decyduje czy zagrasz w nie na mocnym PC, laptopie czy konsoli. Sprawdź, na co Cię stać i na jakie ustępstwa jesteś gotów.

Awaryjność

Laptopy do gier psują się z podobną częstotliwością jak inne. Nie ma na to reguły. Co prawda pracują pod większym obciążeniem, ale ich chłodzenie zostało do tego przystosowane. Awaryjność nie powinna być decydującym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze takiego sprzętu.

A może konsola do gier? Sprawdź w tym temacie:
Komputer czy PS4