Zdecydowałeś. Nie chcesz grać na konsoli, a proste gry na smartfonie nie są dla Ciebie. To, co wybrałeś, to laptop do gier. Chcesz połączyć mobilność z wygodą i wydajnością. Przymierzasz się do zakupu. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Rozdzielczość matrycy

Rozdzielczość matrycy to wbrew pozorom jedna z ważniejszych rzeczy, które musisz rozważyć. Ma ona bowiem bezpośrednie przełożenie na wydajność uruchamianych gier. Im wyższa rozdzielczość, tym niższa liczba wyświetlanych klatek na sekundę i zarazem mniejszy komfort z gry. Oczywiście są produkcje, w których każdy laptop do gier poradzi sobie znakomicie, wyświetlając ponad 60 klatek na sekundę. Nowe gry zazwyczaj nie są jednak dobrze zoptymalizowane i warto mieć to na uwadze. Wybór laptopa z rozdzielczością 1366×768 zamiast 1920×1080 może skutkować nawet kilkudziesięcioprocentowym wzrostem wydajności w grach.

Oczywiście zakładamy, że gramy w natywnej dla laptopa rozdzielczości. Matryce LCD nie radzą sobie dobrze ze skalowaniem obrazu do niższej rozdzielczości, obraz staje się rozmyty, a komfort rozrywki na tym kuleje.

Odstępstwem od reguły może być posiadanie telewizora HD Ready. Jeśli zamierzasz podłączyć go do laptopa i grać właśnie na nim, rozdzielczość matrycy schodzi na dalszy plan.

Szybki procesor

Wydaje się, że największe znaczenie w wydajności laptopa ma karta graficzna. Nie zawsze tak jest. Niektóre gry obciążają bardziej procesor, inne grafikę. Wszystko zależy od tytułu, który wybrałeś. W wyborze skazany jesteś głównie na produkty Intela. Dostępność układów AMD w laptopach jest dużo bardziej ograniczona.

Wydajna karta graficzna

Laptop do gier jest tak dobry, jak dobra jest jego karta graficzna. Nie sugeruj się cyframi zawartymi w nazwie. Producenci posługują się swoim własnym nazewnictwem, w którym wyższa liczba nie oznacza wcale wydajniejszego układu. Sprawdź porównania kart graficznych dostępne w sieci. Tutaj także panuje odwieczna wojna Nvidia vs AMD. Wybór należy do Ciebie.

Pamięć RAM

Zasadniczo im więcej, tym lepiej. Przy jakości grafiki i tekstur, jakie będziesz w stanie uzyskać na takim laptopie, powinno wystarczyć 8 GB.

Rozmiar ma znaczenie

Jeśli zamierzasz podłączyć laptop do zewnętrznego monitora lub telewizora, nie musisz zwracać uwagi na wielkość samej matrycy w laptopie. Gdy zamierzasz spędzać długie godziny przy samym notebooku, wybór pomiędzy urządzeniem o 13, 15 czy 17 calach nie jest już taki oczywisty. Większy ekran pozwoli Ci czerpać więcej przyjemności z gry, a większy laptop do gier pozwoli lepiej odprowadzać zgromadzone ciepło (podzespoły nie muszą być w nim tak gęsto upchane).

System operacyjny

Tutaj nie masz dużego wyboru. Jeśli chcesz grać w najnowsze, wysokobudżetowe produkcje (a przecież to właśnie do nich jest Ci potrzebny laptop do gier), musisz wybrać Microsoft Windows. Ani Chrome OS, Linux czy Mac OS X nie pozwolą na granie w takie gry.

Dysk twardy

Dysk SSD z pewnością przyspieszy ogólną wydajność laptopa i działających na nim gier. Jeśli chcesz mieć w jednym momencie bardzo dużo tytułów, zastanów się nad zamontowaniem w laptopie drugiego dysku, np. w miejscu napędu DVD (gry możesz kupować cyfrowo). Pozwoli Ci to zachować miejsce i szybkość przy zadowalających kosztach.

Czy wiesz już, co powinien zawierać laptop do gier?