Obecnie rynek laptopów oferuje tysiące urządzeń od mobilnych i hybrydowych po kolosalne jednostki nienadające się do łatwego przenoszenia. Producenci dostarczają nie tylko różnorodne konfiguracje, ale umożliwiają wybór urządzeń w różnych wersjach kolorystycznych czy np. z dodatkowym osprzętem. Wybór odpowiedniego laptopa jest bardzo ważną decyzją – nierzadko jest to zakup na lata. Ten krótki poradnik nie wybierze za Państwa modelu, lecz stanowczo pomoże rozeznać się w dostępnej ofercie i skupić się na określonej kategorii produktów. 

Określenie potrzeb

Każdy przyszły użytkownik laptopa powinien ustalić przed zakupem, do czego głównie będzie go używać. To oczywiste, że inne potrzeby sprzętowe będzie miał student potrzebujący sprzętu do robienia notatek, a inne architekt lub grafik, którzy przez długie godziny będą wymagać od komputera najwyższej wydajności w pracy z programami graficznymi i do projektowania.

Obecnie przyjmuje się następujący podział laptopów:

 • Laptopy (inaczej notebooki) – różnorodność urządzeń tego typu na rynku można zobrazować różnicą w cenach nowych komputerów – od niecałego tysiąca złotych do nawet kilkunastu za modele specjalistycznego przeznaczenia. Różnorodność konfiguracji sprzętowych umożliwia dokładne dopasowanie nowego sprzętu do własnych potrzeb – niezależnie od tego, czy komputer będzie używany sporadycznie, do gier czy wielogodzinnej pracy na skomplikowanych projektach. Ciężar komputera może wynosić nawet do 5 kg.
Asus GX700

Laptop dla graczy firmy Asus z dodatkowym chłodzeniem wodnym

 • Ultrabooki – jest to podkategoria laptopów o ściśle określonych cechach. Pierwotnie był to laptop z procesorem Intel o niewiekich wymiarach i przekątnej ekranu w okolicy 13″ (choć zdarzają się i takie o przekątnej 15,6″), który nie posiadał napędu optycznego, cechował się wyznaczonymi rozmiarami (np. grubość do pewnej wartości), długo pracował na baterii i bardzo szybko się uruchamiał (najczęściej poprzez zastosowanie technologii SSD). Kolejna generacja procesorów Haswell zmieniła nieco te wymogi – urządzenie musiało posiadać dotykową matrycę o rozdzielczości co najmniej Full HD, wspierać technologię Intel WiDi, a także działać na baterii przynajmniej osiem godzin (w stosunku do pięciu w poprzednich produktach). Obecnie mówi się już o ultrabookach 2 w 1, tzn. urządzeniach konwertowalnych. Jest to połączenie tabletu i laptopa ze względu na odłączaną stację dokującą z klawiaturą.
Asus Ultrabook

Ultrabook firmy Asus o niewielkiej grubości

 • Urządzenia hybrydowe 2 w 1 – popularność tabletów zaowocowała powstaniem nowej kategorii produktów, jaką jest urządzenie typu dwa w jednym. Dzięki odłączanej stacji dokującej z klawiaturą (i dodatkowymi rozszerzeniami, o których za chwilę), użytkownik może swobodnie korzystać z tabletu jak z komputera PC. Chcąc rozszerzyć jego funkcjonalność o klawiaturę, dodatkowe porty USB czy skorzystać z drugiego akumulatora może skorzystać ze stacji dokującej. Najnowsze urządzenia tego typu kosztują ponad 10000 złotych i przewyższą wydajnością niejedną, standardową „stacjonarkę”.
Acer Switch

Hybrydowe urządzenie Acer z serii Switch

Zawężenie kategorii

Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie wskazać najlepszej propozycji dla każdego z osobna.  Możemy jednak pomóc zawęzić grono laptopów, od których warto zacząć poszukiwania. Pierwsze kroki to:

 • dokładne określenie preferencji (ile danych będziesz przechowywał, czy potrzebujesz naprawdę mocnego procesora i karty graficznej, czy chcesz mieć dysk SSD, itd.),
 • wybranie kompromisu pomiędzy mobilnością, a sprzętem stacjonarnym w zależności od przeznaczenia sprzętu,
 • określenie kwoty, jaką chcesz przeznaczyć na laptopa i wybranie kilku modeli w tej cenie, od których zaczniesz porównywanie.

Garść przydatnych porad

Przy wyborze komputera powinno przestrzegać się pewnych zasad:

 • Nigdy nie kupuj laptopa pod wpływem impulsu lub zachwalania przez sprzedawcę – zawsze sprawdź recenzje lub opinie o modelu w Internecie. Nie daj się też skusić darmowymi dodatkami w postaci myszki czy podkładki – te zazwyczaj kosztują niewiele, a mogą przeważyć przy dokonywaniu zakupu.
 • Nie wybieraj modelu, który nie ma możliwości rozbudowy w przyszłości, na przykład posiada jeden slot pamięci RAM lub posiada dwa, jednak zajęte już przez dwie kości np. 2x 2 GB.
 • Decyduj się na modele wiodących producentów – czasami warto dołożyć 200 zł więcej, niż kupić egzotyczną markę, której po okresie gwarancji w razie awarii nie będzie dało się naprawić.
 • Jak wybrałeś już model, który chcesz kupić, upewnij się, że sprzedawca nie nakleja swoich plomb gwarancyjnych. Żaden producent nie umieszcza plomb gwarancyjnych w miejscu uniemożliwiającym rozbudowę pamięci RAM czy wymianę dysku. Sprzedawca umieszczając swoje plomby wymusza wizytę w sklepie przy każdej takiej czynności pod groźbą utraty gwarancji. Niestety zabiera to nasz czas i często też pieniądze.
 • Wybierając konfigurację komputera załóż, że twoja praca na laptopie będzie zużywać ok. 85% jego wydajności. Lepiej mieć niewielki zapas mocy, niż jej brak. Z drugiej strony nie ma sensu kupować zaawansowanego laptopa dla graczy, gdy będzie on używany do pisania tekstu lub przeglądania Internetu wykorzystując niewielki zakres zasobów komputera.
 • Zawsze włącz komputer w obecności sprzedawcy i dokładnie sprawdź matrycę, ponieważ nawet w nowych laptopach zdarzają się tzw. martwe piksele, czyli czarne kropki lub piksele świecące jaśniej niż pozostałe. Często nie jest to podstawą do gwarancji, ponieważ producenci zastrzegają sobie np. 5 martwych pikseli w wyznaczonym obszarze, dlatego lepiej poprosić o inny model przed zakupem.
 • Warto zainteresować się okresem gwarancyjnym i jego zasadami, a także przemyśleć zakup dodatkowego ubezpieczenia. Kosztuje ono ok. 10-20% wartości komputera, ale pozwala sporo zaoszczędzić w przypadku jego awarii lub przypadkowego uszkodzenia. Jeżeli wylejemy ciecz lub zrzucimy sprzęt, gwarancja tego nie obejmie – dodatkowe ubezpieczenie już tak.

Mamy nadzieję, że poradnik pomoże wybrać Państwu komputer, który będzie służył wiele lat bez przykrych rozczarowań i niespodzianek. Nie jest to ostatni tekst z tej kategorii – w kolejnych będziemy przybliżać kolejne aspekty mające znaczenie przy wyborze sprzętu. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do dyspozycji – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania! Czekamy na komentarze!