Wybór laptopa multimedialnego to często niełatwe zadanie. Różnorodność konstrukcji, jakie oferują producenci sprzętu, może wprawić w zakłopotanie. Kupując sprzęt, często chcemy od czasu do czasu się przy nim zrelaksować grając w ulubione tytuły. Pozostaje jednak pytanie – jaka karta graficzna do laptopa, na którym chcemy pograć w gry?

Jeśli chodzi o układy graficzne, obecnie na rynku produktów konsumenckich znajdziemy przede wszystkim produkty firm Nvidia, AMD oraz Intel. Te dzielimy ponadto na zintegrowane z procesorem (o niższej wydajności) oraz dedykowane (o wyższej wydajności). Jeszcze kilka lat temu na zintegrowanych w procesorze układach graficznych mogliśmy pograć co najwyżej w pasjansa, jednak sprawa się nieco zmieniła. Poniżej przedstawimy zatem wszystkie możliwości. Na wydajność (ilość wyświetlanych klatek na sekundę oraz szczegółowość generowanego obrazu) wpływają głównie procesor, ilość pamięci RAM i właśnie najbardziej – karta graficzna. Jak zatem podejść do tematu?

Karta graficzna zintegrowana z procesorem

W większości wypadków układ graficzny zintegrowany z procesorem umożliwi uruchomienie starszych gier w niskiej rozdzielczości oraz na niskim poziomie wyświetlanych detali. Sprawa nieco się zmieniła za sprawą wydajnych jednostek firmy Intel z rodzin Haswell i  Skylake, które posiadają układy graficzne oznaczone jako Iris. Przykładowo taki Iris Pro 6200 sprawuje się w grach lepiej, niż niejeden dedykowany układ graficzny z poprzednich generacji. Nieco słabiej wygląda sytuacja w przypadku procesorów mobilnych AMD z wbudowanym GPU, choć i na takich pogramy bez większych problemów. Warto jednak mieć na uwadze to, że układy zintegrowane z procesorem mają przede wszystkim za zadanie zmniejszyć pobór energii laptopa i jednocześnie przedłużyć jego czas pracy na baterii, a nie wyświetlać ogromną ilość detali podczas grania. Komfort rozgrywki w najnowsze gry nie jest tutaj priorytetem.

Zintegrowany układ graficzny

Architektura łącząca procesor i układ graficzny w jednym chipie

Dedykowany układ graficzny

Dedykowane układy graficzne (fizycznie osobny układ na płycie głównej lub na dedykowanym złączu MXM) możemy podzielić na dwie grupy – produkty firmy Nvidia oraz AMD. Jedne i drugie mają swoje sposoby oznaczania układów, stąd postaramy się wyjaśnić, jak je rozszyfrować. Można byłoby sądzić, że im wyższe oznaczenie, tym wyższa będzie wydajność. Niestety – czasem można się dość mocno pomylić.

Układy Nvidia

Nowsze układy Nvidia oznaczone są zazwyczaj trzema cyframi oraz literką „M” na końcu, np. GeForce 520M, 450M lub 980M. Czasami znaleźć można też dopisek SLI – oznacza on, że wewnątrz laptopa znajdują się dwa układy graficzne połączone ze sobą właśnie poprzez technologię SLI. Pierwsza z cyfr oznacza niejako rodzinę układów graficznych (generację). Druga cyfra oznacza położenie modelu wewnątrz danej serii. Można więc wydajność oceniać po numerach – model laptopa z grafiką 960M będzie wydajniejszy od tego z 950M. Co jednak z w sytuacji, gdy 960M porównujemy z modelem 880M? Tutaj należy się odnieść do testów poszczególnych modeli. Niejednokrotnie bowiem różnice pomiędzy architekturami nie wpływają aż tak bardzo na wydajność w grach. Przykładowo – układ 780M będzie bił na głowę modele z kolejnej, jak i jeszcze jednej generacji, lecz umieszczonych nisko w hierarchii. Zatem lepszym wyborem będzie laptop dla gracza z grafiką Nvidia GeForce 780M, niż z 830M, 840M, 920M, 930M a nawet 940M i 950M.

Układ graficzny Nvidia na płytce PCB

Układ graficzny Nvidia na płytce PCB – złącze MXM

Układy AMD

Podobnie jak w przypadku układów graficznych firmy Nvidia, AMD rówineż posiada swoją politykę dotyczącą nazewnictwa kolejnych układów. Tutaj sytuacja nieco się jednak komplikuje, gdyż architektura GCN wprowadziła nowe nazewnictwo. Wcześniej wszystkie układy graficzne AMD nazywane były Radeon HD xxxx z literą „M” na końcu. Mieliśmy więc Radeony HD 7570M, 6730M czy też 7690M XT. Kolejne generacje to już Radeony Rx M2xx i M3xx (tam gdzie x, również wstawiane są kolejne liczby). Najpierw obok litery „R” wstawiana jest liczba 5, 7 lub 9, która określa segment danego układu graficznego, gdzie 5 jest najniższym, a 9 najwyższym, jeśli chodzi o wydajność. Idąc dalej – Radeon R5 M230 będzie mniej wydajny od R5 M330.

Ale to nie wszystko…

Żeby nie było zbyt łatwo, układy o tej samej nazwie mogą się różnić między sobą… Przykładem jest tutaj model GeForce 950M, który występuje w wersjach z pamięciami DDR3 i GDDR5. Pamięć ma tutaj ogromne znaczenie, gdyż różnica wydajności może w takim wypadku wynieść nawet 20%. W przypadku pamięci znaczenie ma też szyna danych, przez którą przesyłane są dane – występują wersje 64, 128 lub 256-bitowe. Logicznie – im wyższa wartość, tym większa będzie przepustowość pamięci.

Jaka karta graficzna w laptopie do gier?

Przed zakupem laptopa, który będzie służył w jakimś stopniu do gier, warto zweryfikować, w jaką kartę graficzną chcemy się zaopatrzyć. Trzeba pamiętać, że najczęściej jedyne modernizacje, jakie możemy zrobić to wymiana dysku lub dysków oraz pamięci RAM. Co więcej, jak wspomnieliśmy na początku, to nie tylko karta graficzna odpowiada za wydajność podczas gry – duże pole do popisu ma tutaj także procesor.

Na poniższym wykresie możemy zobaczyć zestawienie popularnych układów graficznych w konfrontacji z grą The Elder Scrolls: Skyrim. Jest to całkiem wymagający tytuł oferujący naprawdę wysokiej jakości grafikę prezentującą nierzadko świetne krajobrazy.

Test Skyrim na laptopach

Zestawienie laptopów o różnych konfiguracjach w konfrontacji z grą TES: Skyrim | Wykres pochodzi z wortalu PC Lab: http://pclab.pl/art65115-5.html

Możemy więc jasno stwierdzić, które układy graficzne posłużą nam do grania w wymagające tytuły w wysokiej jakości. Takie konstrukcje są często dość drogie.

Podsumowanie

Obecnie chcąc grać komfortowo w nowe tytuły bez konieczności zmniejszenia ilości wyświetlanych detali na ekranie, musimy zainteresować się takimi układami jak GeForce 980M, 970M lub R9 M395X. Do grania w takie tytuły jak League of Legends, DOTA2 czy Counter Strike: Global Offesnvie wystarzcą jednak takie układy jak GeForce 940M, 850M czy też R9 M270. Takie laptopy kosztują już około 2000-2500 zł.

Jaką wybrać kartę graficzną do laptopa do gier? Przede wszystkim sugerujemy przejrzenie testów wykonywanych przez wiodące media (zarówno prasowe, jak i internetowe), które zajmują się porównywaniem wydajności układów graficznych i sprawdzenie ich wydajności w określonych tytułach. Bezpośrednio można wtedy porównać wydajność kart graficznych w interesujących nas modelach laptopów. Zawsze też możecie też spytać nas o radę! ;-)