Konstrukcja laptopa sprzyja osadzaniu się na nim brudu. Najbardziej narażonymi na zabrudzenia elementami są klawiatura, matryca i układ chłodzenia. Pierwsze mają w zasadzie wpływ przede wszystkim na wrażenia wizualne, jednak zakurzony wentylator może znacznie skrócić żywotność sprzętu. Zatem jak prawidłowo czyścić laptopa?

Brudna matryca czy klawiatura nie uszkodzą laptopa, lecz obniżą jego walory estetyczne. Spadnie też komfort pracy – tłuste klawisze i upaćkany ekran nie wpływają pozytywnie na funkcjonowanie. Poważnym problemem jest za to kurz osadzający się w układzie chłodzenia laptopa. Powoduje on wzrost częstotliwości pracy wentylatora na pełnych obrotach oraz obniżenie czasu pracy na baterii. Niewydajny układ chłodzenia może także spowodować przegrzewanie się układów na płycie głównej, co często prowadzi do trwałej usterki i drogiej naprawy. W celu utrzymania pełnej sprawności laptopa zaleca się regularne czyszczenie oraz raz w roku wymianę past termoprzewodzących na układach BGA oraz procesorze.

Jak prawidłowo czyścić laptopa?

Aby samodzielnie wykonać czyszczenie laptopa, potrzebne będą:

  • 2x szmatka z mikrofibry, koszt ok. 10 zł,
  • sprężone powietrze w puszce, koszt ok. 20 zł,
  • specjalne, nawilżone szmatki przeznaczone do czyszczenia ekranów LCD koszt ok. 10 zł,
  • chwila wolnego czasu. ;-)

Wszystkie powyższe produkty można kupić w sklepie komputerowym lub ze sprzętem RTV/AGD.

Czyszczenie ekranu w laptopie

Należy przygotować dwie szmatki z mikrofibry oraz płyn do mycia szyb (jeżeli nie posiadamy specjalnych szmatek do czyszczenia ekranów LCD). Jedną z nich należy spryskać płynem, by była lekko wilgotna. Uwaga, w żadnym wypadku nie należy pryskać bezpośrednio na matrycę, ponieważ spływające krople mogą dostać się pod obudowę i spowodować zwarcie! Po przetarciu ekranu wilgotną szmatką, drugą z nich należy wytrzeć ekran do sucha. Jeżeli efekt nie jest zadowalający, czynność należy powtórzyć do osiągnięcia pożądanego rezultatu.

czyszczenie ekranu w laptopie

Do czyszczenia laptopa na co dzień należy używać ściereczek przeznaczonych do wycierania ekranów LCD. Ściereczki takie nawilżone są specjalnym środkiem do czyszczenia usuwającym brud i tłuste plamy. Nie zaleca się czyścić ekranu suchymi ręcznikami papierowymi ani kawałkami materiału, ponieważ mogą one porysować ekran.

Czyszczenie obudowy laptopa

Najczęstszym problemem są widoczne odciśnięte, tłuste ślady palców na obudowie. Szczególnie dotyczy to obudów typu glare, czyli świecących. Widać na nich praktycznie każdy dotknięty odcisk palca. Obudowę laptopa powinniśmy czyścić ściereczką z mikrofibry. Jeżeli zabrudzenia są spore, możemy ją delikatnie nawilżyć wodą. Jeżeli na obudowie znajdują się zabrudzenia, których nie możemy doczyścić, możemy wspomóc się np. płynem do mycia szyb.

Czyszczenie klawiatury w laptopie

Kurz, brud, okruszki jedzenia – to wszystko znajduje się pod i pomiędzy płytkami klawiszy. Z czasem może spowodować to utrudnienie w funkcjonowaniu klawiatury, ponieważ mechanizm (mocowanie i zawieszenie) może zostać zablokowany przez niepożądane elementy.

Aby wyczyścić klawiaturę, należy użyć sprężonego powietrza psikając nim między klawiszami. Jeżeli chcesz bardzo dokładnie wyczyścić swoją klawiaturę, to można użyć do tego celu szczoteczki do zębów lub pędzla i “wymieść” z ich pomocą zabrudzenia nagromadzone pod płytkami. Można wspomóc się także kartkami samoprzylepnymi i wsuwanie je pomiędzy płytki przycisków. Nie zaleca się ich odrywania, ponieważ może to spowodować trwałe uszkodzenie mocowania, na którym znajduje się klawisz.

czyszczenie klawiatury w laptopie

Z zewnątrz płytki klawiatury należy czyścić zwilżoną szmatką, każdą z osobna. Czynność może być nieco nużąca, jednak znacząco poprawia ona komfort pisania.

Czyszczenie układu chłodzenia w laptopie

Pierwszym sygnałem oznaczającym konieczność wyczyszczenia układu chłodzenia jest zwiększona temperatura pracy, bardziej niż zwykle nagrzana obudowa oraz głośniejsza praca wentylatora. By zapewnić odpowiednią temperaturę, musi on pracować o wiele szybciej. Niestety nawet wentylator działający na pełnych obrotach może nie zapewnić odpowiedniego przepływu powietrza, co nierzadko prowadzi do zawieszania się bądź wyłączania komputera. By wyczyścić układ chłodzenia, należy wyłączyć laptopa i odłączyć go od źródeł zasilania, odszukać na obudowie kratki z wylotem gorącego powietrza i “przedmuchać” sprężonym powietrzem. W zależności od budowy laptopa i ilości nagromadzonego kurzu, zabieg taki może całkowicie wyeliminować problem z przegrzewaniem, jeżeli zabrudzenie nie było znaczne. W przypadku, gdy układ chłodzenia jest mocno zabrudzony kurzem, próba przedmuchania może spowodować przesunięcie kurzu w głąb laptopa i całkowite zablokowanie łopatek wentylatora. Najlepszy efekt można osiągnąć wymontowując cały układ chłodzenia i wyczyszczenie go poza laptopem oraz wymieniając pasty termoprzewodzące na nowe.

czyszczenie układu chłodzenia w laptopie

Uwaga! Przed użyciem sprężonego powietrza należy mocno wstrząsnąć puszką! Zawsze psikamy w pozycji pionowej, nigdy do góry nogami. Jest to o tyle ważne, gdyż sprężone powietrze w pozycji odwrotnej może działać jak zamrażacz – w efekcie na podzespołach mogą osadzić się kropelki wody!