Każda z firm, mała czy duża, rządzi się własnymi prawami. Jak to w życiu bywa, podczas pracy w nich obowiązuje nas cała masa mniej lub bardziej absurdalnych zasad bezpieczeństwa. Trzeba jasno powiedzieć, że często ich przestrzeganie nie należy do zadań przyjemnych. Do tej pory, bo z pomocą przychodzi Gablys Locker – niewielkie urządzenie, które umili nam pracę.

Chyba niemal w każdej firmie dostaniemy przykazanie „przed odejściem od stanowiska pracy zablokuj komputer”. Zasada jest bardzo słuszna i nie ma co się dziwić, że przedsiębiorstwa chcą wymusić, byśmy dbali o dane zawarte na naszych komputerach. Jednakże, jak to często bywa, teoria sobie, a praktyka sobie. W sytuacji, gdy spędzamy całe 8 godzin przy komputerze z jedną małą przerwą, to nie ma większego problemu. Inaczej jest w przypadku, gdy od komputera odchodzimy kilka razy w ciągu godziny. Wtedy pamiętanie o każdorazowym zablokowaniu komputera, a później zalogowanie się do niego bardzo silnym hasłem, może powodować frustrację. Oczywiście jak tego raz nie zrobimy, to znajdzie się „życzliwy” kolega, który pod naszą nieobecność roześle do wszystkich maila, iż za godzinę zapraszamy do naszego biurka na pączki. Chyba oczywistym jest fakt, że ta metoda potrafi bardzo nas zdyscyplinować.

Z pomocą ma nam przyjść Gablys Locker. To niewielki (43x42x10 mm) i lekki, bo waży tylko 13 gramów, Tag wykorzystujący technologię Bluetooth 4.0. By sprawdzić jego możliwości potrzebujemy jeszcze zainstalowany dedykowany program dla systemów Windows i OS X oraz włączony moduł Bluetooth w komputerze.

gablys locker 3

Metoda działania tego urządzenia jest bardzo prosta. Gdy znajdziemy się w pobliżu komputera, noszony w kieszeni czy też przy kluczach Tag przekaże szyfrowany (128 bitowy) klucz autoryzacyjny, przy pomocy którego odblokowany zostanie komputer. Analogicznie będzie również w drugą stronę, gdy oddalimy się od komputera, a Tag znajdzie się poza zasięgiem Bluetootha z komputera, ten zostanie zablokowany. Rozwiązanie banalnie proste, a przy tym bardzo ułatwiające codzienne życie. W dodatku Gablys Locker nie wymaga częstego ładowania, a tylko raz na 3 tygodnie przy pomocy standardowej ładowarki USB.

gablys locker 2

Jeśli jeszcze kogoś nie przekonał ten pomysł, to może spowoduje to jego cena, gdyż jest bardzo atrakcyjna. Jeden Tag Gablys Locker otrzymamy już za 19 dolarów, a przesyłka z gotowym do użycia urządzeniem trafi do chętnych już we wrześniu tego roku. Mam nadzieję, że rozwiązanie to sprawdzi się tak samo dobrze w użytkowaniu, jak prezentuje się to na materiałach producenta. Jeśli tak to, rozwiąże jeden biurowy problem.