Temat inteligentnych zegarków od jakiegoś czasu dość mocno nas elektryzuje. Na rynku mamy wiele różnych modeli najbardziej renomowanych producentów takich jak Apple, Asus, LG, Motorola, Samsung, Sony czy Pebble. Jak do tej pory najlepsze wrażenie podczas używania zrobił na mnie Samsung Gear S, jednak nawet on nie miał możliwości kontrolowania go przy pomocy gestów palców. Z pomocą dla części zegarków przychodzi projekt Deus Ex Aria.

Używanie inteligentnego zegarka jest z jednej strony użyteczne, bo nie sięgamy tak często po nasz smartfon, a z drugiej strony pozostawia pewien niedosyt. W mojej ocenie brakuje tego „czegoś”, co by działało na wyobraźnię. Kontrolowanie zegarka przy pomocy komend głosowych nie robi już na nikim wielkiego wrażenia. W dodatku do jego obsługi potrzeba dwóch rąk. Wszystkie te rzeczy, jak się wydaje, dostrzegli twórcy nowego gadżetu dostępnego na Kickstarterze – Deus Ex Aria.

Twórcy postanowili stworzyć pasek do zegarków, który pozwoli na ich obsługę przy pomocy gestów ręki, na której nosimy smartwatch. Urządzenie to występuje w dwóch wersjach: jako nakładka do pasków zegarków z Android Wear oraz jako samodzielny pasek dla zegarków Pebble Time. Obydwie wersje tego urządzenia posiadają wbudowane czujniki monitorujące pracę naszych ścięgien i mięśni w przedramieniu oraz nadgarstku. Dzięki analizie możliwe jest stworzenie bazy niemalże dowolnych gestów wykonywanych przy pomocy naszych palców, a następnie przypisanie ich do konkretnych akcji takich jak np. Enter, pokaż szczegóły, wróć itd. Możliwości jest naprawdę wiele i tak naprawdę od użytkownika zależy, jak wykorzystamy potencjał tego urządzenia. Samo Deus Ex Aria aktywujemy przez podniesienie ręki odpowiednio wysoko, więc nie musimy się martwić, że wydamy komendy podczas np. chodzenia.

aria

Od sterowania zegarkami dzieli nas tylko jeden krok, by przy pomocy Deus Ex Aria sterować komputerem, smartfonem, tabletem czy nawet kamerą GoPro sparowowaną ze smartfonem. Warto wspomnieć przy tej okazji, że obydwie wersje urządzenia różnią się między sobą. Wersja dla Android Wear jest tak naprawdę dodatkowym klipsem do paska zegarka. Do komunikacji wykorzystuje ona Bluetooth. Wbudowany akumulator wystarczy na 24 godziny pracy (90 mAh). Ta wersja daje również bardzo duże możliwości dla twórców oprogramowania, dzięki udostępnieniu SDK wraz z konieczną dokumentacją. Natomiast wersja przeznaczona dla Pebble Time oferuje znacznie większy komfort użytkowania, gdyż komunikuje się bezpośrednio z zegarkiem poprzez miejsce wpięcia paska. Tym samym wyeliminowano konieczność zastosowania akumulatora.

aria
Ile kosztuje przyjemność korzystania z Deus Ex Aria? Wszystko zależy od wersji. Cena tej dla Android Wear wynosi obecnie 129 dolarów. W przypadku Pebble Time jest znacznie taniej, gdyż cena to 69 dolarów. Różnica jest spora, choć, o ile w przypadku Pebble Time pomysł wydaje się być strzałem w „10”, to w przypadku zegarków z Androidem chyba bym nie zdecydował się na zakup Deus Ex Aria, tym bardziej za taką cenę. Niezależnie od tego, przeczuwam, że kolejne wersje inteligentnych zegarków będą posiadały wbudowane podobne mechanizmy.