Niedawno pisałem o komputerach wielkości pendrive’a, które możemy schować w kieszeni. Niestety nie należały one do najtańszych. Przynajmniej w porównaniu do C.H.I.P., miniaturowego komputera za około 40 złotych. Nic dziwnego, że stał się z marszu hitem w serwisie Kickstarter. Po co komu laptopy, jak jest C.H.I.P.?

C.H.I.P. to miniaturowy komputer, niewiele większy od zapalniczki (6×4 cm). Jest to uniwersalne urządzenie, które w wielu przypadkach może nam w podróży zastąpić standardowy komputer lub laptopa. Mózgiem C.H.I.P.-a jest procesor AllwinnerA13 o taktowaniu rdzenia 1 GHz. Do dyspozycji otrzymał on 512 MB pamięci RAM. Natomiast na dane oraz system operacyjny przeznaczono 4 GB pamięci wewnętrznej. Za grafikę natomiast odpowiadać będzie układ Mali-400 wspierający OpenGLES 2.0 oraz OpenVG 1.1.

Ten miniaturowy komputer posiada również moduł łączności Bluetooth oraz Wi-Fi. Dodatkowo twórcy pracujący nad rozwojem tego projektu zdecydowali się wyposażyć ten kieszonkowy komputer w szereg złączy. Pierwszym z nich jest micro-USB wspierające OTG oraz tradycyjny port USB. Na pokładzie C.H.I.P.-a znajdziemy też kompozytowe złącze wideo (dzięki niemu podłączymy go np. do starszych telewizorów). Można je również użyć jako złącze słuchawkowe lub mikrofonowe. Gdyby jednak ktoś chciał poszerzyć swój komputer o nowe możliwości może to zrobić.

chip najmniejszy i najtańszy komputer za 9 dolarów - 0003 chip najmniejszy i najtańszy komputer za 9 dolarów - 0005 chip najmniejszy i najtańszy komputer za 9 dolarów - 0006

Po pierwsze C.H.I.P. został wyposażony we wsparcie sensora kamery. Dodatkowo może być zasilany zarówno poprzez port micro-USB, jak i poprzez podłączenie do niego miniaturowego akumulatora, który możemy kupić wraz z komputerem. To jednak nie koniec, gdyż stworzono dla niego dedykowany adapter, dzięki któremu można będzie podłączyć ekrany wyposażone w złącza HDMI oraz VGA.

chip najmniejszy i najtańszy komputer za 9 dolarów - 0002

Ten działający na linuksowym Debianie komputer możemy również przemienić dosłownie w kieszonkowy komputer. Wszystko jest możliwe dzięki Pocket C.H.I.P, czyli obudowie do, która przypomina z jednej strony współczesne smartfony, jak i konsole GameBoy. Pocket C.H.I.P wyposażony jest w akumulator o pojemności 3000 mAH oraz ekran o przekątnej 4,3 cala oraz rozdzielczości 470×272 pikseli. Do obsługi interfejsu graficznego systemu operacyjnego posłuży nam rozbudowana klawiatura QWERTY.

chip najmniejszy i najtańszy komputer za 9 dolarów - 0010 chip najmniejszy i najtańszy komputer za 9 dolarów - 0008

C.H.I.P. daje nam niemal nieograniczone możliwości, zarówno użycia jak i rozbudowy. Jak twierdzą jego twórcy ten miniaturowy komputer może posłużyć bez problemu do pracy z pakietem Libre Office. Możemy również buszować w zasobach internetu poprzez przeglądarkę Chromium. Jeśli jesteśmy spragnieni nauki możemy rozpocząć naukę programowania z pomocą Scratcha.

chip najmniejszy i najtańszy komputer za 9 dolarów - 0007 chip najmniejszy i najtańszy komputer za 9 dolarów - 0004

Gdy już po całym dniu pracy będziemy spragnieni rozrywki, możemy na nim zagrać w wiele znanych i lubianych gier z ery DOS-a. Gdyby to było zbyt mało, według twórców możemy pobrać i skorzystać na C.H.I.P.-ie z ponad 1000 dostępnych programów. Miłośnicy muzyki mogą go również podłączyć do klawiatury MIDI.

chip najmniejszy i najtańszy komputer za 9 dolarów - 0011 chip najmniejszy i najtańszy komputer za 9 dolarów - 0009 chip najmniejszy i najtańszy komputer za 9 dolarów - 0001

To wszystko już za 9 dolarów! To prawie jak za darmo. Jednak gdy postanowimy rozbudować C.H.I.P o akumulator dopłacić będziemy musieli 10 dolarów. Tyle samo kosztuje adapter VGA, HDMI to już wydatek 15 dolarów. Pocket C.H.I.P jest najdroższą częścią tej układanki i kosztuje 40 dolarów. Pełny zestaw wyżej wymienionych urządzeń to 93 dolary. Jak widać najtańszy z tego wszystkiego jest sam komputer kosztujący niespełna 40 złotych. Nic więc dziwnego, że projekt wsparło prawie 20 tysięcy osób na kwotę niespełna 1 miliona dolarów.