Jeszcze parę lat temu inteligentny dom kojarzył się prawie wyłącznie z nowo budowanymi budynkami, których cena i zastosowane futurystyczne technologie mogą przyprawić o zawrót głowy. Ostatnie dwa lata udowodniły jednak, że każdy z nas może stworzyć dom lub mieszkanie, które może uchodzić „smart”. Wystarczy tylko użyć kilku dostępnych na rynku gadżetów. Teraz do długiej listy gadżetów dołączył Amphiro, dzięki któremu będziemy dbali nie tylko o ekologię, ale i nasze rachunki.

Ekologia nie wszystkim może kojarzyć się pozytywnie. Myśląc o niej możemy mieć w głowie obraz szalonych ekologów walczących, w opinii wielu osób, nie tyle o otaczającą nas przyrodę, a o stan konta w banku. Jednak tak naprawdę każdy, kto poszedł na swoje doskonale wie, że każde rozwiązanie, które może obniżyć wysokość rachunków do zapłacenia, jest na wagę złota. Możemy oszczędzać na zużyciu energii elektrycznej, na ogrzewaniu naszego mieszkania oraz na zużyciu wody. Amphiro pomaga zadbać o to, by tej ostatniej zużywać jak najmniej.

Projekt, który jakiś czas temu pojawił się w serwisie finansowania społecznościowego Kickstarter, to mówiąc najprościej, inteligentny licznik zużycia wody. Amphiro będzie mierzył zarówno liczbę zużytych przez nas litrów wody, jak i jej temperaturę. Urządzenie w bardzo prosty sposób montujemy na wężu naszego prysznica.

amphiro 7
Wszystko, co teraz musimy zrobić, to zacząć z niego korzystać. Nic w tym trudnego, jednakże teraz podczas upragnionego wieczornego prysznica ujrzymy szereg statystyk. Po pierwsze na wyświetlaczu urządzenia zobaczymy temperaturę wody. Jest to bardzo ważny element bycia „eko”. Podgrzewanie wody generuje aż 7% światowej emisji dwutlenku węgla na świecie. Kolejną informacją, jaką ujrzymy podczas brania prysznica, jest liczba litrów wody, jakie do tego celu wykorzystamy. Dodatkowo urządzenie może również przeliczyć energię naszego prysznica na kWh, jakie pochłonął. Trzecim, ale nie mniej ważnym elementem mającym uatrakcyjnić korzystanie z Amphiro, jest animacja obrazująca zmiany klimatu w oparciu o naszą konsumpcję energii.

amphiro 4
Ta nie jest mała, ale dzięki Amphiro można w trakcie roku zaoszczędzić 440 kWh, co pozwoliłoby przez rok zasilić aż 6 laptopów lub 2 pralki. Samo Amphiro jest też energooszczędne. Do jego zasilania nie potrzeba ładowarek, akumulatorów oraz innych wynalazków. Woda przepływająca przez urządzenie napędza miniaturową turbinę, która wytwarza energię elektryczną. Dzięki temu możemy zapoznawać się za statystykami nie tylko na ekranie urządzenia, ale również na ekranie naszego smartfona, na którego za pomocą Bluetooth trafiają dane.amphiro 5amphiro 6
Niedrogie urządzenie, którego cena wynosi 60 €, pomoże uczynić nasz dom bardziej „smart”. Pamiętać trzeba jednak, że samo urządzenie nie sprawi, że będziemy bardziej ekologiczni i otrzymamy niższe rachunki. Amphiro to tylko drogowskaz, podpowie nam gdzie i co możemy w naszym życiu poprawić. Mimo to uważam, że warto wyposażać nasze w domu w urządzenia czyniące go bardziej „inteligentnym” – dla naszego zysku i wygody.