Małe wymiary, niewielka waga urządzenia, uruchamianie w kilka lub kilkanaście sekund oraz bardzo długi czas działania na pojedynczym ładowaniu akumulatora. Któż by nie chciał, aby jego komputer posiadał takie cechy? Niestety mało kogo stać na zakup Macbooka Air, a ultrabooki z Windowsem również nie należą do tanich. Po wielu miesiącach oczekiwania w Polsce pojawiła się wreszcie ciekawa alternatywa – Chromebooki. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Chrome OS i Chromebook

chromebook w polsce 5
Chromebooki to komputery które powstały z inicjatywy Google. Działają na systemie Chrome OS, który jest oparty o Chromium OS (Gentoo Linux). W 2009 roku Google zaprezentowało światu nowy system operacyjny. Jego główną cechą jest to, że bazuje na wykorzystaniu możliwości chmury obliczeniowej, tym samym opiera się w głównej mierze na przeglądarce internetowej Chrome oraz aplikacjach webowych (często instalowanych jako rozszerzenie do przeglądarki). Upraszczając, Chrome OS to system operacyjny stworzony z myślą o tym, by jak w najprostszy, najszybszy i najtańszy sposób dać użytkownikowi możliwość korzystania z zasobów internetu. Jednak trzonem narzędzi oferowanych użytkownikowi są usługi Google, a, jak wiemy, jest ich naprawdę wiele.

W 2011 roku Google we współpracy z Acerem i Samsungiem podczas corocznej konferencji Google I/O zaprezentowało pierwsze komputery działające na systemie Chrome OS o bardzo chwytliwej nazwie – Chromebook. Do tej pory na światło dzienne trafiło już ponad 20 różnych modeli Chromebooków, jednakże dopiero teraz doczekaliśmy się dostępności tych komputerów w Polsce.

Acer Chromebook w Polsce!

chromebook w polsce 2Można by powiedzieć, że o ile era Linuksa cały czas nie nastała i mimo corocznych zapowiedzi może nigdy nie nastąpić, to pewnym stopniu tę wizję urzeczywistniły Chromebooki. Te komputery działające na Chrome OS, czyli systemie opartym na Gentoo Linux, cechują się bardzo atrakcyjną ceną, dzięki czemu w amerykańskim Amazonie utrzymują się w czołówce sprzedaży w kategorii laptopów, o ile nie zajmują pierwszego miejsca. Teraz, w gorącym przedświątecznym okresie, trafiły niespodziewane do polskiej dystrybucji za sprawą modeli wyprodukowanych przez firmę Acer.

W sklepach dostępne są już dwa modele Chromebooków – Acer Chromebook 11 oraz Acer Chromebook 13. Jak można się domyślić, pierwszy został wyposażony w ekran o przekątnej 11,6 cala (rozdzielczość 1366×768 pikseli), drugi 13,3 cala (rozdzielczość 1366×768 lub Full HD – model ten dostępny będzie w pierwszym kwartale 2015 roku). Pierwszy z nich ma zapewnić użytkownikowi do 8,5 godzin pracy na jednym ładowaniu, natomiast drugi aż do 13 godzin! Przy tym Chromebook 11 waży tylko 1,1 kg, a jego większy brat 1,5 kg. Obydwa modele mierzą tylko 18 mm grubości.

Sercem 11-calowego Chromebooka jest procesor Intel Celeron N2940, a w przypadku 13-calowego modelu Nvidia Tegra K1 (5 rdzeni Cortex-A15, o taktowaniu 2,1 GHz oraz 192-rdzeniowy procesor, który został oparty na architekturze Kepler). Każdy z Chromebooków posiada oczywiście moduł Wi-Fi, kamerę VGA do rozmów wideo oraz dwa porty USB, jeden w standardzie 2.0 i jeden w 3.0. Dodatkowo producent wyposażył komputer w port HDMI, dzięki czemu podłączymy komputer do rzutnika lub większego monitora. Całość uzupełnia moduł Bluetooth 4.0. Trzeba również wspomnieć o dysku twardym oraz pamięci RAM. Każdy model Acer Chromebook oferowany jest w dwóch wariantach 16 oraz 32 GB pamięci eMMC. Nie jest to dużo, tym bardziej, że w drugiej opcji otrzymamy do naszej dyspozycji tylko 22 GB, jednak zawsze możemy tę wartość powiększyć kartą pamięci SD. Kupując Chromebooka otrzymamy również 1 TB przestrzeni w usłudze Google Drive na dwa lata.

Trzeba jednak pamiętać, że został on tak skonstruowany, że na własną rękę nie wymienimy modułów eMMC, tak samo jak pamięci RAM. Wersje komputerów z pamięcią eMMC 16 GB zawsze są wyposażone w 2 GB pamięci RAM, a wersje z 32 GB pamięci eMMC w 4 GB pamięci operacyjnej. Dlatego też doradzałbym o wybór najdroższej wersji z 32 GB dyskiem SSD oraz 4 GB pamięci RAM.

Jak kształtują się ceny w Polsce? W porównaniu do cen w innych krajach na szczęście bardzo rozsądnie:

  • Acer Chromebook 11 kupimy już za 999 zł (wersja 16 GB) lub za 1149 zł (32 GB)
  • Acer Chromebook 13 nabędziemy za 1199 zł (16 GB) oraz za 1399 zł (32 GB)
    chromebook w polsce
    Jak widać ceny są bardzo atrakcyjne i warto rozważyć zakup takiego komputera. Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach, jakie wiążą się z wyborem Chrome OS. W głównej mierze Chromebook to narzędzie, by w prosty sposób móc korzystać z internetu i to jest jego głównym celem. Resztę możliwości zapewniają aplikacje webowe wykorzystujące chmurę obliczeniową. Bez obaw jednak, że przy braku dostępu do sieci komputer będzie bezużyteczny – cały czas rośnie liczba aplikacji, z których można korzystać w trybie offline, zarówno dostarczanych przez Google, jak i innych deweloperów. Zadajmy sobie jednak dodatkowo pytanie, jak często korzystamy z czegoś więcej niż przeglądarka internetowa w naszym komputerze? Coraz częściej to właśnie ona jest główną osią zainteresowania podczas korzystania z komputera, zarówno w domu jak i w pracy.
    chromebook w polsce 3
    Czy Chromebook stanie się hitem w Polsce? Ma ku temu dobre predyspozycje, szkoda tylko, że wchodzi na nasz rynek tak późno. Dajmy mu jednak szanse, bo to doskonały wybór dla osób, które potrzebują mobilnego laptopa, a w zasadzie ultrabooka. W wielu krajach doskonale sprawdza się jako komputer wykorzystywany w edukacji i instytucjach kultury jak biblioteki czy publiczne punkty dostępu do internetu. Teraz wszyscy fani nowych technologii będą mogli bez stresu kupić ten komputer w Polsce. Oby tylko jak najrzadziej się psuł!